Skoči na vsebino

Na koga se lahko obrnem, ko gre za vprašanje nasilja v družini?

Zakon o preprečevanju nasilja v družini (ZPND) opredeljuje nasilje v družini kot vsako uporabo fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega nasilja enega družinskega člana proti drugemu družinskemu članu oz. zanemarjanje družinskega člana ne glede na starost, spol ali katerokoli drugo osebno okoliščino žrtve ali povzročiteljice oz. povzročitelja nasilja.

Po Resoluciji o nacionalnem programu preprečevanja nasilja v družini nasilje pomeni kršitev temeljnih človekovih pravic, med drugim pravice do življenja, varnosti, dostojanstva, zaščite pred telesnimi in duševnimi poškodbami, pravice do enakosti v družini ter do najvišjega možnega standarda telesnega in duševnega zdravja.

Nasilje v družini se pojavlja ne glede na družbenoekonomski položaj, spol, starost, etnično pripadnost ali druge osebne okoliščine. Pri nasilju gre za zlorabo družbene in ekonomske moči, potrebe po prevladi in nadzorovanju ene osebe nad drugo.

Nasilje v družini po navadi ni enkraten dogodek, temveč traja dlje časa in običajno sledi dinamiki in vzorcu kroga nasilja. Ima daljnosežne posledice: pogosto se nasilni vzorec prenaša z generacije na generacijo. Otrok je žrtev nasilja tudi, če je prisoten pri izvajanju nasilja nad drugim družinskim članom ali živi v okolju, kjer se izvaja nasilje.

Nasilje v družini se še vedno prepogosto razume kot zasebna, družinska zadeva. Vendar gre za skupni družbeni, tudi javnozdravstveni problem, ki ga lahko dolgoročno zmanjšujemo in omejujemo s spodbujanjem ničelne tolerance do vseh oblik nasilja ter ustreznim ukrepanjem, tako na zasebni kot strokovni ravni.

Svetovalnica za žrtve nasilja nudi psihosocialno pomoč in podporo ženskam žrtvam nasilja, programe psihosocialne pomoči žrtvam nasilja in kaznivih dejanj, specializirane psihosocialne in terapevtske programe, ter različne delavnice in svetovalno delo. Varna hiša je na voljo odraslim ženskam, materam in otrokom z izkušnjo kakršnekoli oblike nasilja v družini in se želijo umakniti v varen prostor.

V Novem mestu pa se izvaja tuditrening socialnih veščin za osebe, ki povzročajo nasilje, tako individualno kot skupinsko delo.

Kdo mi lahko pomaga? Kaj mi je na voljo?

Društvo življenje brez nasilja – Svetovalnica za žrtve nasilja, Enota Novo Mesto, Ulica talcev 2, 8000 Novo mesto
,
Tel: 031 696 389, 031 393 614, 07 33 26 895

Društvo življenje brez nasilja - Skupina za pomoč ženskam z izkušnjo nasilja, Rozmanova ulica 10, Poštni predal 345, 8000 Novo mesto

Tel: 031 696 389, 07 33 26 895, 031 393 614

Društvo za nenasilno komunikacijo – Trening socialnih veščin za osebe, ki povzročajo nasilje, Rozmanova ulica 10, Program se izvaja v CSD Novo mesto, Resslova ulica 7b, 8000 Novo mesto

Tel: 01 43 44 822, 031 770 120


Pomembne povezave

Obrazci in prijave:

https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/oosebna-varnost/nasilje-v-druzini

Zakonodaja:

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5084
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5050#191


Morda vam bo všeč tudi:

https://www.prepoznajnasilje.si/nasilje-v-druzini
https://e-uprava.gov.si/podrocja/drzava-druzba/kazniva-dejanja/nasilje-v-druzini.html
https://www.zadusevnozdravje.si/pomagam-sebi/spoprijemanje-s-tezavami-in-stiskami/nasilje-v-druzini/
https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/oosebna-varnost/nasilje-v-druzini
https://nisiokejpovejnaprej.si/
https://nisiokejpovejnaprej.si/kam-po-pomoc/seznam-virov-pomoci/

https://www.kempoarnis.com/about-1


Objavljeno: 12.10.2023, zadnja sprememba: 07.12.2023

Kako ste zadovoljni s prispevkom? Ali vam katera informacija manjka? Če da, katera? Dodaj vsebino med priljubljeneDodaj v moje vsebine