Skoči na vsebino

Ali se lahko v Novem mestu udeležim kakšnega neformalnega izobraževanja?

Neformalno izobraževanje je oblika izobraževanja, pri kateri je večji poudarek na medsebojnem izmenjevanju znanja, praks, veščin ter odnosov do določene teme. Temelj neformalnega izobraževanja so odnosi med ljudmi v skupinah, komunikacija pa poteka dvosmerno, saj smo soustvarjalci učnega procesa – učimo se drug od drugega.

Med izobraževanjem se vaje in izobraževalne metode prilagajajo skupinam, saj je dinamika znotraj skupine enako pomembna kot sam proces učenja. Za to obliko poučevanja izvajalec aktivnosti ali trener ne potrebujeta posebnega certifikata; zadostuje, da se na obravnavano temo spoznata in imata izkušnje z delom s skupinami, z usmerjanjem, podajanjem snovi ter spodbujanjem udeležencev, da dosegajo skupne cilje. Primeri neformalnih skupin so razna športna ali rekreacijska društva, ki nudijo učenje določenega športa, interesne skupine, mladinska izmenjava, usposabljanja, itd. – torej vse, kar ne organizirajo institucije. Posveča se tudi tematikam, ki so v šolskem kurikulumu izpuščene oziroma se jih dotaknemo zgolj bežno, pa so prav tako pomembne, da aktivno opravljamo svojo vlogo v družbi. Prednost daje funkcionalnosti, praksi, komunikaciji in eksperimentalnim metodam učenja, kot so npr. igre vlog, debatiranje, improvizacija, vizualizacija, igrifikacija – učenje skozi igre, meditacija, strateško načrtovanje, neverbalna in nenasilna komunikacija … Neformalno izobraževanje se lahko izvaja kjerkoli, tudi v naravi, kar lahko pripomore k boljšemu počutju in umirjenosti ter tako postane orodje izobraževanja. Učni cilji so do neke mere določeni, vendar ni nujno, da jih dosežemo, prav tako pa lahko cilje zamenjamo ali nadomestimo s primernejšimi. V neformalnem izobraževanju je ključnega pomena povratna informacija – t. i.   Ker izvajalci nimajo certifikatov, potrjenih s strani države, kakovost omogočamo z evalvacijo. Vsaka vaja, učna ura, delavnica ali predavanje mora biti evalvirano, ocenjeno in potem glede na oceno nadaljnje izboljšano in vsaki skupini posebej prilagojeno. Upoštevati je treba tudi število udeležencev, starost, nivo znanja in izkušnje. Žal se tega ne držijo vse skupine, društva in organizacije. Pomembnejše teme neformalnega izobraževanja so aktivno državljanstvo – torej gradnja in vzdrževanje skupnosti, izpolnjevanje državljanskih dolžnosti, okoljevarstvo, večja zaposljivost mladih z dvigom ključnih kompetenc in prenos znanja na naslednje generacije.

Priložnostno učenje pa obsega vse, kar se naučimo skozi različne življenjske situacije, ki se dogajajo spontano. Okoliščine učenja niso vnaprej določene, temveč se učenje dogaja ves čas, povsod. Učimo se od družine, prijateljev, sošolcev in sodelavcev, znancev in neznancev – učimo se od življenja samega. Velikokrat se učimo tudi skozi neprijetne situacije, razočaranja in izgube, ki bi se jim najraje izognili, pa nas kljub temu vodijo do spoznanj. Učimo se vedenjskih vzorcev, vrednot, reakcij in navad. Lahko se tega zavedamo, lahko pa tudi ne.

Z neformalnim izobraževanjem pridobimo številna znanja, ki nam lahko pridejo prav pri kariernem in pa tudi osebnostnem razvoju v vsakdanjem življenju. Brez drugih ljudi vendarle ne gre in uspešna komunikacija, samozavest in podobne veščine so temelj za razvijanje in krepitev odnosov tako na delovnem mestu kot doma.

Če pa si želiš usmerjeno nadgrajevati svoje kompetence v mednarodnem okolju s sovrstniki, lahko poskusiš z mladinsko izmenjavousposabljanjem za mladinskega delavca ali trenerja v mladinskem delu ali evropsko solidarnostno enoto – mednarodno prostovoljstvo, ki ga ponuja program Erasmus+: Mladi v akciji in Zavod Voluntariat, lahko pa poiščeš nekaj čisto drugega. Možnosti je neskončno, potrebna je le želja in pozitiven odnos do novih pustolovščin in prigod!

Za več informacij se lahko obrneš tudi na stran nacionalne agencije za mobilnost:  Movit – zavod za razvoj mobilnosti mladih.

Različne oblike neformalnih izobraževanj v Novem mestu organizirajo Zavod RS za zaposlovanje (predvsem za brezposelne osebe), DRPD NM in RIC NM (projektno učenje mladih in neformalno izobraževanje odraslih). Več informacij dobite na kontaktih spodaj.

Kdo mi lahko pomaga? Kaj mi je na voljo?

Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, OE Novo mesto, Šentjernejska cesta 6, 8000 Novo mesto
https://www.ess.gov.si/iskalci-zaposlitve/programi-za-zaposlovanje/predstavitev-programov/lokalni-programi-neformalnega-izobrazevanja/ 

Tel: +386 7 393 58 30

Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto – DRPD NM, Novi trg 9, 8000 Novo mesto
https://www.facebook.com/DRPDNM/ 
http://www.nevladnik.info/si/

Tel: 07 39 39 274

Razvojno-izobraževalni center Novo mesto – RIC NM, Topliška cesta 2, 8000 Novo mesto
https://www.ric-nm.si/si/ 
,
Ljubljanska cesta 28, v 2. etaži TPC Bršljin (nad parkirno hišo)
Tel: +386 7 39 34 550, +386 7 39 34 569, 051 389 298

Movit, Dunajska cesta 5, 1000 Ljubljana
http://www.movit.si/

Tel: +386 1 430 47 47


Morda vam bo všeč tudi:

https://www.mlad.si/kategorija/aktiviraj-se/neformalno-izobrazevanje/
https://skis-zveza.si/kaj-je-neformalno-izobrazevanje/
http://www.movit.si/
http://www.movit.si/erasmus-mladi-v-akciji/
https://sloga-platform.org/
https://www.ric-nm.si/si/projekti/nacionalni/tpk/predstavitev-programov/programi-splosnega-neformalnega-izobrazevanja-programi-snio/?cookieu=ok
https://www.lmit.org/mladinske-organizacije/drpd-novo-mesto-obvesca-da-so-izdali-dve-publikaciji-na-temo-neformalnega-izobrazevanja.html
https://www.mreza-mama.si/kategorija/usposabljanja/


Objavljeno: 17.10.2023, zadnja sprememba: 26.10.2023

Kako ste zadovoljni s prispevkom? Ali vam katera informacija manjka? Če da, katera? Dodaj vsebino med priljubljeneDodaj v moje vsebine